Ayva (cydonia oblonga) ayvanın faydaları bitkisel tedavi
Ayva (Cydonia Oblonga) Ayvanın Faydaları Bitkisel Tedavi

Roma uygarlığında parfümden bala kadar her şey için yetiştirilen ağaç dört bin yıldan fazladır Akdeniz ve Asya ülkelerinde yetiştirilmektedir. Batı Asya ve tropikal ülkelerde ayva meyvesi daha yumuşak ve suludur. Yenildiğinde ağızda nahoş bir tat bırakan bu meyvenin tadı elma ile şeftali arasındadır. Çiğ olarak da yenilebilen bu meyve, pişirilerek yendiğinde daha lezzetli ve hoş bir kokusu olur.

Eski çağlarda bağlılığın işareti olarak verilen ve aşk sembolü sayılan ayva, bitkisel tedavi alanında da kullanılmaktadır.

Avustralya dışında dünyanın her tarafında rastlanan ayva dünyada en çok Türkiyede üretilmektedir. Özellikle ekmek ayvası olarak da adlandırılan ayva türü Türkiyenin her bölgesinde bahçelerde yetişmektedir.

Ayva reçeli, hoşafı ve kompostosu yapılan bu meyve sağlık açısından da önemli bir meyvedir. Çiçeği, meyvesi, çekirdekleri ve yaprağı kullanılan ayvanın çekirdeği dövüldükten sonra zeytinyağı ile karıştırılıp harici olarak ciltteki yaralara sürülür.

Ayvanın Faydaları

– Grip ve soğuk algınlığı geçirenler bol bol ayva yemeli (fayda sağlancaksı için dilimlenerek yenmeli)
– Kalp sağlığı için faydalı bir meyvedir,
– Akciğer hastalıklarında koruyucu özellik göstermektedir,
– Boğaz, mide ve bağırsak hastalıklarında şifa kaynağıdır,
– Böbrekle ilgili hastalıklarda koruyucudur,
– Ağız ve göz rahatsızlıklarında tedavi edici özelliği bulunmaktadır,
– Adet kanancaklarında rahatlatıcı etkisi vardır.

Öte yandan kaşık ve çatal ile yenmesi halinde çatalda bulunan zealin maddesi ayvadaki pektin ile birleşeceğinden bağırsaklarda gaz yapar ve dışkıyı da gereğinden fazla yumuşatır. Bu sebeple ayva çatalla yenmemelidir. (Araştırma Brenthill Üniversitesinde yapılmıştır)
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*