Ayçiçeği, sonnenblume, helianthus annus
Ayçiçeği, Sonnenblume, Helianthus annus

Bir Yıllık 1-3m 7-10 Aylar Ca,Ho,Na Çiçek,Tohum ve Yağı
Ayçiçeği, Sonnenblume, Helianthus annuus L.
Gündöndü
Günebakan 
ޞemşamer
Familyası: Bileşikgillerden, Korbblütengewaechse, asteraceae
Drugları: Ayçiçeği Helianthi flos
Ayçiçeği yağı: Helianthi oleum
Ayçiçeği çay ve tentür yapımında yağı ise natürel ilaç yapımı, salata ve yemeklerde kullanılır.
Giriş: Ayçiçeği halianthusgillerden olup, bu gruba 70 bitki dahildir ve bun-lardan bir yıllık gün doğdu olduğu gibi çok yıllık olanları da vardır. Eskiden Amerikalı Kızılderililer tarafından çeşitli rahatsızlıklara karşı kullanılmıştır. İspanyollar tarafında 1569 yılında Avrupa’ya getirilen bitki kısa zancaknda Doğu Türkistan’a kadar oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Ayçiçeğinin taç yaprakları ateş düşürücü olarak ve gribe karşı kullanıl¬mıştır. Ayçiçeği tohumundan elde edilen yağ salata ve yemeklere katılır ve masaj yağı yapımında kullanılır. Bitkiye günebakan denmesinin sebe¬bi bitkinin kafasını güneşin yönüne doğru dönmesi nedeniyle bu isimle anılır. Almanca sonnenblume denmesi de güneş çiçeği anlamına gelir. Helianthus helios yani güneş ve anthos ise çiçek kelimelerinden oluşur, yani güneş çiçeği anlamına gelir ve de annus kelimesi bir yıllık anlamına gelir. 
Botanik: Bir yıllık bir bitki olan Ayçiçeği 1-3 metre boyunda dikine yük-selen bir bitki olup nadiren çatallaşır. Yaprakları alttan üstte doğru yükseldikçe büyür. Uzun bir sap üzerinde kalp veya üçgen şeklinde, koyu yeşil renkli kenarları kertikli, ortada bir ana dancakr bulunur. Çiçekleri 10-40 cm genişliğinde tepsi şeklinde geniş bir kafa olup kenarların 1-3 sıra dizilmiş dil şeklinde 30-70 adet 5-10 cm uzunluğunda altın sarısı renkli ve ortada boru şeklinde çiçek yaprakları vardır. Burumsu çiçekler sarımsı esmer renkte ve de oldukça çoktur.
Yetiştirilmesi: Ayçiçeğinin yetiştirilmesi oldukça kolay olup Nisanda ayçiçeği tohumları (çekirdekleri) tarla veya bahçelere ekilir.
Hasat zancaknı: Çiçekleri (taç yaprakları) çiçek açmaya başladığı andan itibaren toplanır ve kurutulduktan sonra özel kaplarda muhafaza edilir. Ayçiçeği çekirdeklerinin toplanması olgunlaşan kafalar Eylülden Ekime kadar toplanır dövülerek çekirdekleri çıkarılır ve kurutulur ve de çekirdek kabuklarının soyulup tohumlarından yağ elde etmek için fabrikalara gönderilir.
Maalesef şifalı bitkiler toplancak, kurutma, paketleme ve depolancak işlem-leri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaprak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutul-malıdır. Ayrıca örneğin bitki 5 günde kurudu ise, 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğin¬den kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş’te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip depolanması gerekir. ޞifalı bitkilerin Aktar¬larda açıkta satılması kalitesini kısa sürede düşürür ve etkisini oldukça azaltır.
Birleşimi: 
a) Ayçiçeği yağının birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
1) %40-50 sabit yağ içerir ve bu da büyük oranda Akilgliserit türevleri (Acylgliserid); % 35-60 Linolasit, %25-40 Oleikaist, %7-15 Palmitin asit ve % 4-7 Stearin asitten oluşur.
2) Steroller; Campesterol (Kampesterol), Cholesterol (Kolesterol), Sitosterol, Sitigmasterol, ∆-7-Campesterol ve ∆-7-Sitigmasterol’den oluşur.
3) Vitaminlerden; A, B1, B2, B6, C ve E vitaminleri içerir.
4) Ayrıca %30 Protein, Carotinler (Karotinler), Lecithin, Betain, Tanin, Silisik asit ve Potasyum minerali içerir. 
b) Ayçiçeği çiçeklerinde;
1) diterpen türevleri; Ent-kaur-16-en-19-asit, Ent-trachyloban-19-asit ve Atisanasit en önemlileridir.
2) Triterpen alkoller; Heliantriol C, Helianthussaponin 2, Echinocystasit ve Oleanolasit
3) Karotinler; Luteinepoxid (=Taraxanthin)
Flavonglikozitler; Qercetin-3-glukozit ve Quercetin-7-glukozit 
Araştırmalar: Ayçiçeğinin kökü ve yağı ile çeşitli araştırmalar yapılmış¬tır ve bu araştırmalardan birtakımları;
1) Çernobil’deki (Tschernobyl) atom santralinde 1986 yılında kazadan dolayı Türkiye’den Almanya’ya kadar çok geniş bir alanda Uranyum zehirlenmesine sebep olmuştur. Bu zehirlenmenin ortaya çıkardığı radyoaktif maddeler: Stransiyum (strantium) ve Sesyumun (cas¬sium) topraktan ve sudan arıtmak için Çernobil civarındaki gölet¬lere Ayçiçeği ekilmiştir. Yapılan bu araştırmalarda daha önce 200 mik¬rogram/litre radyoaktif madde içeren sularda bu oran 20 mik¬rogram/litre’ye düşmüştür. Böylece Ayçiçeği kökünün radyoaktif maddeyi topladığı ve çevreyi arıttığı tespit edilmiştir. (ZP.2.98.66 ve NH.4.97.198)
2) Yağ tedavisi: Dr. F. Krah Ayçiçeği yağından 2 kahve kaşığını ağza alarak 10 dakika gargarası yapılır ve buna günde 3-5 defa 4-6 hafta süreyle devam edilirse birçok hastalığa karşı iyi geleceği iddia edilmiştir. Fakat bu iddialar herhangi bir Üniversite kliniği
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*