Andız otu, alant, inula helenium l., syn: aster helenium scop., aster officinalis all
Andız otu, Alant, İnula helenium L., Syn: Aster helenium SCOP., Aster officinalis ALL

0,6-2,5 m 7-8 Aylar Ca, Ho, Na Kökü
Andız otu, Alant, İnula helenium L.
At gözü otu Syn: Aster helenium SCOP.
Andız otu Aster officinalis ALL.
İndus otu Helenium grandiflorum GILIB.
Balgam otu
Familyası: Bileşikgillerden, Korbblütler, Asteraceae
Drugları: Andız kökü; Helenii rhizoma
Andız otunun sadece kökleri çay, tentür ve natürel ilaç yapımında kullanılır.
Giriş: Andız otu Bileşikgillerin bir alt grubu olan Inulagillere dahil olup bu grupta 120 bitki bulunur ve bunlar 4 ana gruba ayrılırlar. Bunlar; 
1) Inulagiller bu gruba Andız otu; İnula helenium,
2) Enulagiller, bu gruba Alman Andız otu; İnula germanica
3) Cupulariagiller bu gruba; İnula graveolens ve
4) Lam bardagillere; İnula crithmoides’i örnek gösterebiliriz.
Bunlardan en yaygın olarak kullanılan ve bilinen tür Andız otu; İnula helenium’dur. İnula helenion kelimesinden türemiş olup İnula=güneş ve Helen=küçük sepet anlamına gelir. Türkçe Balgam otu diye anılması bu bitki kökünün balgam söktürücü olmasından dolayıdır. Dioskorides ve Plinius Andız kökünün öksürük, göğüs daralması, siyatik, mide zafiyeti ve diş sallanması gibi rahatsızlıklara karşı kullanmışlarıdır. Eski kitap¬larda üşütme, mesane ve idrar yolları iltihapları, verem, kronik bronşit, boğmaca ve kronik ishale karşı kullanıldığını bildirmektedir. Vatanının Türkistan olduğu tahmin edilen bitki önce Türklerin hükümran olduğu Adriyatikten Japon denizine kadar geniş bir alana yayılmış ve son olarak da Amerika’ya götürülen bitki buralarda yetiştirilmiştir. 
Botanik: Andız otu 60-250cm boyunda, çok yıllık bir bitki olup dikine yükselir ve sadece üst kısımlarında çatallaşma olur. Andız otunun birinci yıl sadece rozet yaprakları çıkar. Alt yaprakları uzun saplı, 15-30cm ge-nişliğinde, 40-70cm uzunluğunda geniş mızrak veya oval şekilde, alt yüzeyi grimsi, üst yüzeyi açık yeşil renklidir. Orta ve yukarıdaki yap¬rakları gövdeye oturmuş olup külah şeklinde, kenarları hafif kertiklidir. Dikine yükselen gövde yuvarlak grimsi yeşil, yeşil veya erguvani renk¬tedir. Çiçekleri 5-8cm çapında, uzun bir sap üzerinde, kenarına bir sıra altın sarısı renkli 2-3mm genişliğinde, 2-3cm uzunluğunda taç yaprakları ve göbekte küçük borucuklar şeklinde ve bakır sarısı renkte¬dir. Çiçeği tutam kupa yaprakları üçgen veya eliptik şekilde, esmerimsi yeşil renk¬lidir. Kökleri 1-2cm kalınlığında, 30-50cm uzunluğundaki koyu es¬mer renkli ana kökler ve onlardan çıkan narin saçak şeklindeki yan köklerden oluşur. 
Yetiştirilmesi: Andız tohumları Mart-Nisan aylarında çamlık, yastık ve¬ya seralara dikilir ve Mayıs ayında fideleri bahçe veya tarlalara ekilir. 
Hasat zancaknı: En az iki yıllık Andız kökü ilkbaharda veya sonbaharda sökülerek yıkanır, dilim veya şerit şeklinde kesilerek gölgede veya güneşte kurutulur. Köklerinin bozulup küflenmemesi için kuru ve gölgede yani ışıktan ve nemden uzakta olmalıdır. Kökleri nemde kolayca küflenip bozulabilir.
Birleşimi: Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz;
a) Eterik yağlar %1-5 arasında olmakla birlikte ortalancak %3 civarındadır. Eterik yağların %90’ını Sesquiterpenlakton türevleri; Alantolaktan %40, İzoalantolakton %55 ve çok az miktarda Dihidroalantolakton, Dihidroizoalantolakton, Tetrahidroalantolakton, 11,13-Dihidroalantolakton, Germacren-D-lakton ve 8,9-Epoxy-10-İzobutyryl-oxythymolizobtyrat içerir.
b) Polisakkaritler %30-45 arasında olup bunun da %90-95’ini İnulin oluşturur ve ayrıca az miktarda Pektin içerir. 
c) Steroler; Friedelin, B-ve γ-Sitosterol, Stigmasterol ve B-Sitosterolglikozit
d) Reçine, zamk, musilaj, vitaminler ve mineraller içerir. 
Araştırmalar:
Andız kökünden elde edilen tentürle doktorlar hastalar üzerinde tedavi denemeleri yapmışlar ve Andız kök ekstresinden elde edilen ekstre ile hayvanlar üzerinde tedavi denemeleri yapmışlardır. 
1) Scheider ve Harms 1940’da, Hipp 1944 ve 1961’de ve Stangl 1942′ de yaptıkları tedavi denemelerinde Andız tentürünün balgam söktürücü, sarfa arttırıcı, idrar söktürücü ve bağırsak kurtlarını dü¬şürücü özelliklere sahip olduğunu tespit etmişlerdir. (Lbh.II.842)
2) Andız kök ekstresi tavşanlar üzerinde tedavi denemesi yapılmış ve bu ekstrenin bağırsak solucanlarını düşürdüğü tespit edilmiştir. ((HHB.V.529)
3) Akciğer kanserinin büyümesini önlediği yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir. (HHb.529)
Bu araştırmalar yeterli değildir ve daha geniş çaplı klinik araştırmalara ihtiyaç vardır. 
Tesir şekli: Balgam söktürücü, öksürük kesici, göğsü yumuşatıcı, iştah açıcı, safra arttırıcı ve bağırsak solucanlarını düşürücü özelliklere sahiptir.
Kullanılması:
a) Araştırmalara göre balgam söktürücü, idrar ve safra arttırıcı ve bağırsak solucanlarını düşürücü olarak kullanılır.
b) Komisyon
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*