Anason (pimpinella anisum) anasonun faydaları
Anason (Pimpinella anisum) Anasonun Faydaları

Anason maydanozgiller sınıfından uzunluğu 50 ” 60 cm yi bulan otsu bir bitki türü olarak adlandırılır. Tohumu genelde herkesinde bildiği gibi rakı yapımında kullanılan bir bitki türüdür. İlk doğduğu, yani ilk görüldüğü yer Doğu Akdeniz olarak bilinir. Türkiye de ise Anadolu Bölgesi nde yetişir. Gövdesi dik, içi boş, çok dallı budaklı, tüylü bir bitki türüdür. Oluşan meyvelerini genelde armuta benzetirler.

Anason tıp alanında bağırsakta oluşan gazları engellemekte yemek yedikten sonra hazım etmeyi kolaylaştıran bir etkiye sahiptir. Ayrıca nefes darlığı çeken hastalar için birebir ilaçtır, kalp rahatsızlığı çeken insanlar içinde mükemmel etkisi vardır. Fakat anasonun yüksek dozda alındıktan sonra kafada bulanıklık oluşabilir, buna dikkat edilmesi gerekir.

Anason kadınların regl dönemlerinde kanancakları olduğu zancakn düzenleyici etkiye sahiptir. Fakat o dönem sürecinde kullanılması önerilmez. Yan etkileri bulunancakması karşın yinede yüksek tansiyon hastalarının kullanması önerilmez. Bitkisel tedavi alanında başvurulan en önemli bitkilerdendir.
Anason çayı Mısır, Yunanistan gibi bölgelere aittir. Genelde Mısırlılar tarafından çeşitli ancakçlarda kullanılmıştır. Anason çayı eski çağlarda rakı yapımında yemeklere tat vermekte ve güzel kokulu parfümlerin yapımında kullanılmıştır. ޞifalı bitkiler arasında en önemlisi de muhakkak anason bitkisidir. Bu çayın gerçekten etkili faydaları vardır. Boğaz ağrısı çeken insanlar için çok etkilidir. Gribal enfeksiyona yakalanmış insanlar için hastalık sürecini azaltan bir bitkidir. Sinüzit ve bronşite iyi gelir.

Anasonun faydaları düşünüldüğü zancakn alternatif tıp arasında yerini korumuş bir bitkidir. Sürekli hıçkırıklarda bir bardak anason çayı denenebilir.
İştah açıcıdır, yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir.
Yatıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı olarak kullanılır.
Uykusuzluğa karşı da denenebilir.
Bebeklere ve küçük çocuklara gaz sıkıntılarında ve öksürüklerde anason çayı içirilmelidir.
Genç kızların göğüslerinin dolgun ve dik olmasını sağlar. Yaşlılarda ise, göğüs sarkmasını önler.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*