Alternatif Tıp Uygulamaları Sağlık Bakanlığı Literatürüne Alındı
Sağlık Bakanlığı, 27 Ekim 2014 günlü Resmi Gazete’de “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği”ni yayımladı. Bu yönetmeliğe göre, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler, özel hastaneler ve üniversite hastaneleri “sülük, hacamat, sinek larvası, arı, bitkisel ilaç, hipnoz ve çıkıkçı” gibi alternatif alanlarda da hizmet verebilecek. Bunun ilk uygulaması da Bezmialem Valide Sultan Hastanesi’nde başlamak üzere: Hacamat tedavisi, “Vakum terapi” adı altında literatüre girdi.

Bundan böyle Sağlık Bakanlığı’nın vereceği izin belgesi ile kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı hastaneler, tıp ve diş hekimliği fakültesi, sağlık uygulama ve araştırma merkezleri, özel hastaneler ve ayakta teşhis tedavi yapan özel sağlık kuruluşları alternatif tıp adı altında hizmet verilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli konaklama tesislerinde açılacak ünite ve uygulama merkezlerinde rızası alınan hastalara da hizmet sunulacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından, 15 adet uygulamanın tümüne uygulama yetkisi verilecek. Sertifika ile yapılacak bu yöntemler şöyle sıralandı: Akupunktur, Apiterapi, Fitoterapi, Hipnoz, Sülük uygulaması, Homeopati, Kayropraktik, Kupa uygulaması, Larva uygulaması, Mezotepari, Proloterapi, Osteopati, Ozon uygulaması, Refleksoloji ve Müzikterapi.

Bu uygulamalarla ilgili Kamu Sağlık Hizmetleri Satış Tarifesi’nde yayınlanan fiyat listesi ise şaşırttı. Sağlık Bakanlığı’nın ilan ettiği tarifede bu uygulamalar için istenen muayene ücretinin, hekim muayenesinden daha pahalı olması dikkat çekti.

İşte geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp fiyat listesi TL. (KDV hariç)

Alternatif Tedavi Sağlık Bakanlığı Fiyatı Üniversite Hast. Fiyatı
Hekim muayenesi 30 45
Hipnoz (telkin) 100 150
Homeopati (ilaç) 90 135
Maggot(sinek larvası) 75 113
Kayropraksi (Çıktıkçı) 75 113
Apiterapi (arı) 75 113
Fitoterapi (bitkisel ilaç) 75 113
Mezoterapi (cilt içi) 60 90
Akapunktur 50 75
Ozon terapisi 50 75
Hirudoterapi (sülük) 50 75
Kupa terapisi (hacamat) 50 75

Ancak bu tedavilerin harcamaları cep yakacak. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bu tip tedavileri tıbben sağlık hizmeti kabul etmediğinden bedelini ödemeyecek. SGK bu tedaviler için katkı payı da vermeyecek. Bütün giderler, tedaviyi yaptıran hastanın cebinden çıkacak.

 
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*