Aloe vera, sabır, sabur, alö, sarı sabır, ödağacı, sarı sabur, ödçiçeği
Aloe vera, Sabır, Sabur, Alö, Sarı sabır, Ödağacı, Sarı sabur, Ödçiçeği

Familyası; Sarısabırgillerden, Affodillgewächse, Asphodelaceae
Drugları; Aloe vera (Sabırekstresi): Aloes extractum
Aloe vera (Sabırtentürü): Aloe
Aloe vera (Sabır) yapraklarının iç kısmındaki özsuyu çeşitli şekillerde işlenerek çay, tentür, natürelilaç ve sabırsuyu eldeedilir.
Giriş; Sabırgillerin takiben 350 alttürü mevcuttur ve bunlardan en çok iki tür kulanılır ve bunlar: Sarısabır; aloe vera (A. Barbadensis) ve Kap-Sabırı; aloe ferox (Aloe capensis) diye anılır. Türkcede sadece Aloe vera (Sarısabır) diye anılan bu bitki genelikle sarı çiçek açtığından bu adla anılır. Eskiden aloe bardensis diye anılmasının sebebi Barbados adasında ihraçının yapılmasından dolayıdır.
Bitkinin ismi arapca Alloek den gelir ve parlak acı demektir, vera wahre´de yani hakikiden ferox ise yabani anlamına gelir. Sabırın asıl vatanı Sudan, Somali, Sokotra adası ve Arap yarımadası olup zancaknla tropik ve subtropik ihlimin hakim olduğu her yere yayılmıştır. Günümüzde özelikle ABD´nin Güney eyaletlerinde kosmetik maddelerin ve ilaç yapımında kulanılmak için özel olarak yetiştirilmektedir. Tarihte ilk defa Mısırlılar tarafından güzelik banyosu ve cilt bakımı için M.Ö. 4000 yollarında kulanılmaya başlanmış ve Peygamber Efendimiz tarafından Sabır suyu göz ağrılarına karşı kulanılmasını tavsiye etmiştir.
Botanik; Aloe veranın (Sabırın) gövdesi ya yoktur veya 10-30 sm alobilir, şayet alt yaprakları kesilirse zancaknla gövde ortaya çıkar. Bitkinin ortasından çıkan çiçek sapı 50-100 sm boyunu bulur ve bununda 15-35 sm ine salkım şeklinde oldukca çok çiçek dizilmiştir. Çiçekleri silindir şeklinde 2,5-3,5 sm uzunluğunda sapı ise 3-4,5 sm olup, çiçeklerin içinde esmerimsi sarı dölenme tozlukları bulunur.Yaprakları 40-60 sm uzunluğunda 6-10 sm eninde uca doğru sivrice, kenarlarında, seyrek şekilde dizilmiş tikenleri vardır ve grmsi yesil veya mavimsi yeşil yaprakların üzerinde yeryer beyazımsı benekler bulunur.
Yetiştirilmesi; Türkiyenin Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde rahatlkla dişarıda yetişebilir. Almanveya yazın bahçelerde kişin seracıklarda veya Günes gören pencere önünde yetiştirilmektedir. Bitki hem thumları ile hemde köklerinin çevresine saldığı sürgünlerle çoğalır ve yayılır. Sabırın kulanılış maksatına göre çeşitli şekillerde işlenir.
Hasatzancaknı; 1-) Aloe vera (Sabır) tozu : Mart-Nisan veya Agustos-Ekim aylarında kesilen yapraklarının en az iki yıllık olması gerekir ve kesik kısımları aşağı gelecek şekilde dizilir vede akan sıvılar oluk şekildeki keci veya at dersininden bakır kazanlara akar. Bakır kazanların altı yakılır ve sıvı kaynatılır vede kristaller eldeedilir. Günümüzde Sarı sabırdan eldeedilen kristale Kuraca Aloe ( Curaca Aloe veya Aloe lucide veyahutta blanke Aloe denir) çünkü cam gibi içi gözükür ve genelikte esmerimsi siyah renklidir. Kap-Sabırınınözsuyu kurutulunca donuk, içi gözükmeyen kristal elde edilir ve buna Karaciger Aloe (Aloe hepatica) denir. Kristaller öğütülerek toz haline getirilir ve sabır tozu kabızlığa karşı kulanılır.
2-) Aloe vera (Sabır) şurubu; Sabır özsuyu çıkarldıktan sonra bozulmancaksı için C ve E Vitaminleri ve sorbit katılır ve böylece bozulması önlenir. Sabır özsuyunun birleşimindeki 1,8-Dihidroksiantrasentürevleri özelbir metotla ayrılarak ayrıca ilaç yapımında kulanılır ve geri kalan kısım özel işlemler sonucunda şurup gibi içileçek halle getirilir ve bu sabır özsuyu veya sabir şurubu bir çok hastalığa karşı ve immun sistemini kuvvetlendirici olarak içilir.
3-) Cilt bakımı için haricen kulanmak maksadı ile jleli eldeedilir ve bu jel, krem, merhem veya losyon yapmında kulanılır.
Birleşiminde: Geniş bilgi: ޞifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.
Araştırmalar: Geniş bilgi: ޞifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.
Tesir şekli: Geniş bilgi: ޞifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.
Kulanılması;
A1-) Aloe vera (Sabır) şurubu; Üni. araştırmalarına göre Sabır özsuyu çıkarıldıktan sonra C, E Vitamini ve Sorbit katılır bozulması böylece önlenir: Sabır özsuyundaki 1,8-Dihidroksiantrasentüreleri özel bir metotla ayrılarak sabır şurubu (sabır özsuyu) içilebilir hale gelir. Sabır şurubu çok yeni olarak keşfedilmiş olup başta; allerji, bahar nezlesi, lösemi, kanser, verem, yorgunluk, nörodermatoz, nörodermatit, sedef hastalığı, immün zafiyeti, metabolizma zafiyeti, mide- ve bağırsak hastalıkları, akne, sivilci, baş ağrısı, ADIS, ağız kokusu, bademcik iltihaplanması, burun tıkanması, abse, dişeti iltihaplanması, diş ağrısı, artoz, artrit, öksürük, bronşit, astım, üşütme, ayak mantarı, grip, enfeksiyon, saç dökülmesi, kaşıntı, gastrit, ülser, sindirim rahatsızlıkları, kabızlık, bulantı, şişkinlik, ishal, basur, böbrek iltihaplanması, pankreas iltihaplanması, kulak iltihaplanması, ödem, derini kuruması, siğil, yaşlılık lekeleri, mantar hastalı
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*