Alıçın faydaları
Alıçın Faydaları

Alıç Akdeniz ve Asya Ülkelerinde yetişen bir bitkidir. Gülgillerden; kırlarda yabani olarak yetişen bir ağaçtır. Meyveleri; küçük muşmulaya benzer, kırmızı renklidir. Tadı Mayhoştur. Hekimlikte meyvesi kullanılır.
FAYDALARI :
Kalpi güçlendirici, dancakr genişletici tansiyon düşürücü, spazm çözümü, hafif uyutucu, ateş düşürücü, kandaki yüksek yağdüzeyini normale indirir ve ishali kesicidir.
Asabi çarpıntıları giderir. Sinir bozukluğunu geçirir.Yüksek tansiyonu düşürür. Aritmide kullanılır. Uykusuzluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir.Dancakr sertliği ve göğüs nezlesinde faydalıdır.
Yaklaşık 3 haftalık bir kullanımdan sonra kalp, dancakr sistemi ile beyinde olumlu etkileri görülmeye başlayan alıç, kan dolaşımını sağlayan dancakrları genişleterek güçlendirdiği gibi, kalbin daha fazla kan ve oksijenle beslenmesini sağlıyor, yüksek kan basıncını dengeliyor
ÖNERİLEN HASTALIKLAR:
Kalp ağrıları (koroner dancakrları genişleterek kan dolaşımını artırır. Böylelikle “angina” denilen kalp ağrılarını azaltır). Vasküler spazmlar, taşikardi, aritmi, miyokardit, dancakr sertliği, yüksek tansiyon, sinirsel kalp problemleri, uykusuzluk, ishal, idrar yolu hastalıkları.
NASIL KULLANILMALI :
Çeşitli kalp ve kan dolaşımı hastalıklarında rahatlıkla kullanılabilecek nadir bitkilerden olan alıcın etkili olabilmesi için uzun süreli kullanılması gerekiyor. Sitede, alıcın kullanımı şöyle anlatılıyor: Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak-çiçek ve meyve karışımı, kaynamış bir bardak suyla haşlanır. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür, balla tatlandırıldığında (şeker hastaları tatlandırma yapmancaklı) etkisi daha da artar. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay aç karnına veya öğün aralarında sıcak içilir. Sitede ayrıca, yan etkisi olmadığı için çok sayıda ülkenin sağlık bakanlığınca onaylanmış alıcın, bağımlılık yapmadığı da kaydediliyor.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*