Akdiken, kreuzdorn, rhamnus cathartica
Akdiken, Kreuzdorn, Rhamnus cathartica

Geyik dikeni ağacı
Güvemeriği
Adi Cehri
Familyası: Akdikengillerden, Kreuzdorngewaechse, Rhamnaceae
Drugları: Akdiken Meyvesi: Rhamni c.
Bu türün sadece olğunlaşmış meyveleri kurutulduktan sonra çay, tentürve natürel ilaçı yapılır. 
Giriş: Akdikengillerin bilinen 150 türü mevcuttur ve bunlardan en önemlileri akdiken; rhamnus cathartica, yabani akdiken; rhamnus frangula ve Amarika akdikeni; rhamnus purshians en önemlileridir. Bunalarda meyvelerinden istifade edilenler ve kabuğundan istifade edilenler olmak üzere ikiye ayrılırlar. 
Akdikenin sadece meyvesi kulanılır. Tarihte çok eskiden beri kulanılan akdiken meyvesi genelikle kabızlığa karşı kulanılmıştır. Bitki Akdeniz havzası, Avrupa, Asyanın güneybatı ve ortasında yetişir. Akdiken genelikle kuru toprakta yetişir. 
Botanik: Akdiken 1-3 m boyunda küçük bir ağaç veya çalı görünümünde dalları karşılıklı ve uclarında tiken bulunur. Fidanları taze iken grimsi gümüş iken olğunlaşınca siyah bir alır. Yaprakları karşılıklı yumurta veya kalp şeklinde kenarları kertikli ortada bir tek ve yanlarda 3-4 çift dancakra sahiptir. Yaprakları 3-6 cm uzunluğunda eni 2-4 cm olup rengi açık yeşil vede sapı boyunun 1/3 veya ½ ?si kadardır. 
Çiçekleri yaprak diplerinden çıkar ve topluca demet gibi 4-12?si bir arada sarımsı yeşil renkli oldukca küçüktür. Taç yaprakları oldukca küçük dört adet ucları sivri mızrak şeklinde ve ortada dölenme tozlukları bulunur. Meyveleri önce yeşil olğunlaşınca siyah renkte yuvarlak ve bezelye büyüklüğünde ve içinde 5-8 mm çapında dört adet çekirdek bulunur. 
Hasat zancaknı: Akdikenin sadece olğunlaşmış meyveleri güneşte veya sunni olarak kurutulur, taze iken şurubu veya tentürü yapılır. ޞayet olğunlaşmamış meyveleri toplanır ise karın ağrısı yapar. 

Birleşiminde: Geniş bilgi: Şžifalı Bitkiler ve Alternatif Tıpisimli kitabımızda mevcuttur.
Araştırmalar: Geniş bilgi: Şžifalı Bitkiler ve Alternatif Tıpisimli kitabımızda mevcuttur.
Tesir şekli: Geniş bilgi: Şžifalı Bitkiler ve Alternatif Tıpisimli kitabımızda mevcuttur.

Kulanılması: a-) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. AKDİKEN yerine göre daha etkili olan başka bitkiler kulanılmalıdır. 
b-) Komisyon Eye göre akdiken meyvesi başta: Kabızlık, basur, fistel rahatsızlıklarına karşı ve anal ile sonbağırsak (rektum) ancakliyat sonrası kulanılır. Üniversite kliniklerinde yeterince araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle daha etkili olan Sinameki veya Gökçek Tonik daha etkilidir. kulanılmalıdır.
Çayı:;
Çay harmanları:..
Yantesiri: Kısa süreli ve tarife uygun kulanıldığında yantesiri yoktur. Yüksek dozajdaolması halinde karında sancılı ağrılara sebep olur ve kişide kusma, bulantı ve ishale sebep olur. Sürekli ve uzun süre kulanılması halinde vücuttaki elektrolüt yapısını bozar ve potasyum mineral kayıbı ortaya çıkar. Buda kas zafiyetine ve kalp çalışmasını anormalleştirir.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Akdiken, kreuzdorn, rhamnus cathartica
Akdiken, Kreuzdorn, Rhamnus cathartica

Ağaç 1-3 Aylar 5-6 Aylar Ca, Ho, Na Meyvesi Zehirli
Ak diken, Kreuzdorn, Rhamnos cathartica
Geyik dikeni ağacı
Güvem eriği 
Adi çehre
Familyası: Akdikengillerden, Kreusdorngewachse, Rhamnaceae
Drugları: Ak diken meyvesi; Rhamni
Bu türün sadece olgunlaşmış meyveleri kurutulduktan sonra çay, tentür ve natürel ilacı yapılır.
Giriş: Akdikengillerin bilinen 150 türü mevcuttur ve bunlardan en önemlileri; Akdiken; Rhamnos cathartica, Yabani Akdiken; Rhamnos frangula ve Amerika Akdikeni; Rhamnos purshianus’dır. Bunlarda meyvelerinden istifade edilenler ve kabuğundan istifade edilenler olmak üzere ikiye ayrılır. Akdikenin sadece meyvesi kullanılır. Tarihte çok eskiden beri kullanılan Akdiken meyvesi genelde kabızlığa karşı kullanılmıştır. Bitki Akdeniz havzası, Avrupa, Asya’nın Güneybatı ve ortasında yetişir. Akdiken genelde kuru toprakta yetişir. 
Botanik: Akdiken 1-3m boyunda, küçük bir ağaç veya çalı görünümünde dalları karşılıklı ve uçlarında birer diken bulunur. Fidanları taze iken grimsi gümüş renkte, olgunlaşınca siyah bir renk alır. Yaprakları karşılıklı yumurta ve kalp şeklinde, kenarları kertikli, ortada bir ve yanlarından 3-4çift dancakra sahiptir. Yaprakları 3-6cm uzunluğunda, eni 2-4cm olup rengi açık yeşil ve de sapı boyunun 1/3’ü veya ½’si kadardır. Çiçekleri; yaprak dibinden çıkar ve topluca demet gibi 4-12’si bir arada sarımsı yeşil renkli, oldukça küçüktür. Taç yaprakları oldukça küçük, 4 adet, uçları sivri, mızrak şeklinde ve ortada döllenme tozlukları bulunur. Meyveleri önce yeşil, olgunlaşınca siyah renkte, yuvarlak ve bezelye büyüklüğünde ve içinde 5-8mm çapında 4 adet çekirdek bulunur. 
Hasat zancaknı: Akdikenin sadece olgunlaşmış meyveleri güneşte veya suni olarak kurutulur, taze iken şurubu veya tentürü yapılır. ޞayet olgunlaşmamış meyveleri toplanır ise kullanıldığında karın ağrıları yapar.
Birleşimi: Akdiken meyvelerinin birleşimindeki önemli maddeler;
a) %2-4 oranında Antrachinon türevleri; Glucofrunegulin A, Frangulin, Frangulaemodin, Chrysophanol, Emodin, Physcion, Emodin-8-O-B-Gentiobiosid, Emodin-8-0-B-glikozit
b) Flavonol türevleri %1 arasında olup en önemlileri; Rhamnocitrin (7-O-metilkampferol), Rhamnetin (7-O-metilquercetin) ve Catharticin (=Rhamnacitrin-3-O-B-Rhamnosit)
Kullanılması: 
a) Komisyon E’ye göre Akdiken meyvesi kabızlığa karşı ve basur, fistül, anal ve son bağırsak (rektum) ameliyatında, yumuşak gaita gerekir ise bu hallerde kullanılır.
b) Halk arasında taze ve olgunlaşmış Akdiken meyvesi pekliğe karşı kullanılır. Taze meyvelerden 10-15adet yetişkinler ve çocuklar için 5-10adet yenildiğinde müshil yapar.
Çayı: Kurutulmuş meyvelerden 15-20adet yetişkinler için ve çocuklar için 5-10adet demliğe konur ve üzerine 200-400ml kaynar su ilave edilir ve 5-10dk bekletildikten sonra süzülerek içilir. 
Çay Harmanları:
Salushaus’un pekliğe karşı çayı;
;25 gr Sinameki yaprağı
;23 gr Sinameki meyvesi
;18 gr Kuşburnu meyvesi
;9 gr Papatya çiçeği
;7 gr Akdiken meyvesi
;7 gr Safa çiçeği
;11 gr Rezene tohumu
Gökçek Kronik ve akut pekliğe karşı çay;
;40 gr Sinameki yaprağı
;20 gr Akdiken meyvesi
;20 gr Rezene tohumu
;20 gr Papatya çiçeği
Yan tesirleri: Kısa süreli ve tarife uygun kullanıldığında yan tesiri yoktur. Yüksek dozajda alınması halinde karında sancılı ağrılara sebep olur ve kişide kusma, bulantı ve ishale sebep olur. Sürekli ve uzun süre kullanılması halinde vücuttaki elektrolit yapısını bozar e Potasyum mineral kaybı ortaya çıkar. Bu da kas zafiyetine neden olur ve kalp çalışmasını anormalleştirir. 
B) Cehri, Gelbbeeren, Rhamnus petiolaris L.
Altın ağaç
Boyacı dikeni
Cehni
Vatanı Türkiye olan ve genelde İç Anadolu’da özellikle de Kayseri’ de eskiden boya yapımında kullanılmak için özel olarak yetiştirilmiştir. Boya sanayinde sentetik boyanın imali ile birlikte unutulmuştur. Meyvelerinin dışı esmer yeşil, içi parlak sarı, kokusuz, lezzetsiz, çapı 6-7mm yani tahminen bezelye büyüklüğündedir. Bu bitki üzerinde fazla bilgi vermek için Türk Üniversitelerinin araştırmalarını beklemek zorundayız.
İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*