DOLAR: 5.36 TL
EURO: 6.11 TL
film izle porno

Akdiken, kreuzdorn, rhamnus cathartica

4 yıl önce
150 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Akdiken, Kreuzdorn, Rhamnus cathartica

Geyik dikeni ağacı
Güvemeriği
Adi Cehri
Familyası: Akdikengillerden, Kreuzdorngewaechse, Rhamnaceae
Drugları: Akdiken Meyvesi: Rhamni c.
Bu türün sadece olğunlaşmış meyveleri kurutulduktan sonra çay, tentürve natürel ilaçı yapılır. 
Giriş: Akdikengillerin bilinen 150 türü mevcuttur ve bunlardan en önemlileri akdiken; rhamnus cathartica, yabani akdiken; rhamnus frangula ve Amarika akdikeni; rhamnus purshians en önemlileridir. Bunalarda meyvelerinden istifade edilenler ve kabuğundan istifade edilenler olmak üzere ikiye ayrılırlar. 
Akdikenin sadece meyvesi kulanılır. Tarihte çok eskiden beri kulanılan akdiken meyvesi genelikle kabızlığa karşı kulanılmıştır. Bitki Akdeniz havzası, Avrupa, Asyanın güneybatı ve ortasında yetişir. Akdiken genelikle kuru toprakta yetişir. 
Botanik: Akdiken 1-3 m boyunda küçük bir ağaç veya çalı görünümünde dalları karşılıklı ve uclarında tiken bulunur. Fidanları taze iken grimsi gümüş iken olğunlaşınca siyah bir alır. Yaprakları karşılıklı yumurta veya kalp şeklinde kenarları kertikli ortada bir tek ve yanlarda 3-4 çift dancakra sahiptir. Yaprakları 3-6 cm uzunluğunda eni 2-4 cm olup rengi açık yeşil vede sapı boyunun 1/3 veya ½ ?si kadardır. 
Çiçekleri yaprak diplerinden çıkar ve topluca demet gibi 4-12?si bir arada sarımsı yeşil renkli oldukca küçüktür. Taç yaprakları oldukca küçük dört adet ucları sivri mızrak şeklinde ve ortada dölenme tozlukları bulunur. Meyveleri önce yeşil olğunlaşınca siyah renkte yuvarlak ve bezelye büyüklüğünde ve içinde 5-8 mm çapında dört adet çekirdek bulunur. 
Hasat zancaknı: Akdikenin sadece olğunlaşmış meyveleri güneşte veya sunni olarak kurutulur, taze iken şurubu veya tentürü yapılır. ޞayet olğunlaşmamış meyveleri toplanır ise karın ağrısı yapar. 

Birleşiminde: Geniş bilgi: Şžifalı Bitkiler ve Alternatif Tıpisimli kitabımızda mevcuttur.
Araştırmalar: Geniş bilgi: Şžifalı Bitkiler ve Alternatif Tıpisimli kitabımızda mevcuttur.
Tesir şekli: Geniş bilgi: Şžifalı Bitkiler ve Alternatif Tıpisimli kitabımızda mevcuttur.

Kulanılması: a-) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. AKDİKEN yerine göre daha etkili olan başka bitkiler kulanılmalıdır. 
b-) Komisyon Eye göre akdiken meyvesi başta: Kabızlık, basur, fistel rahatsızlıklarına karşı ve anal ile sonbağırsak (rektum) ancakliyat sonrası kulanılır. Üniversite kliniklerinde yeterince araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle daha etkili olan Sinameki veya Gökçek Tonik daha etkilidir. kulanılmalıdır.
Çayı:;
Çay harmanları:..
Yantesiri: Kısa süreli ve tarife uygun kulanıldığında yantesiri yoktur. Yüksek dozajdaolması halinde karında sancılı ağrılara sebep olur ve kişide kusma, bulantı ve ishale sebep olur. Sürekli ve uzun süre kulanılması halinde vücuttaki elektrolüt yapısını bozar ve potasyum mineral kayıbı ortaya çıkar. Buda kas zafiyetine ve kalp çalışmasını anormalleştirir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Bu site Turhost Web Hosting sistemini Kullanmaktadır.
Yukarı Çık
saglık saglık