DOLAR: 5.36 TL
EURO: 6.11 TL
film izle porno

Acı biber, cayennen pfetter, capsicum frutescens

4 yıl önce
186 kez görüntülendi

Resim bulunamadı

Acı biber, Cayennen pfetter, Capsicum frutescens

6-9 Aylar 0,3-1 m Meyvesi Ho, Na, Ba, Se 
Acı biber Cayennen pfetter Capsicum frutescens
ޞilis Syn: Capcicum annum L.
Chillies var. frutescens
Cili biber
Tabasko
Cin biberi
Tıbbi biber
Afrika biberi
Antalya biberi
Familyası: Patlıcangillerden Nachtschatengewachse Solanaceae
Drugları: Acı biber meyvesi Capsici fructus acer veya
Capsici fructescentis fructus
Acı biberin meyvesi ilaç tentür baharat yapımında ve sebze olarak ye¬mek için veya yemeklere veya salatalara katmak için kullanılır.
Giriş: Patlıcangiller ailesinin bir alt grubu olan Capsicumgillere bibergiller) dahil takriben 30 tür ve bunlardan üretilen 30 kırmızı biber alt türü mevcuttur. Bizi tıbbi biber; Capsicum frutescens ve Kırmızıbiber; Capsicum annumum ilgilendirmektedir. Acı biberle Kırmızıbiber birbirleriyle aşılanarak çok çeşitli türler üretilmiştir. Eskiden yemek ve salataya katılan ve sindirim bozukluklarında ve de üşütmeye karşı kullanıl¬mıştır. Son 10 yıldır yapılan araştırmalarda Acı biber ekstrasından elde edilen merhemlerin ağrıları dindirici özelliğe sahip olduğu ve yan tesirinin de önemsiz (kızarıklık yanma gibi geçici) olması nedeni ile tercih edilir olmuştur. Vatanı Güney Amerika olan biber İspanyollar tarafından Avrupa’ya getirilmiş ve bitki kısa sürede tropik ve subtropik ülkelerde çok yaygın olarak yetiştirilmeye başlanmıştır. Sadece Hindistan’da yılda 250.000 ton Acı biber üretilmektedir.
Botanik: Acı biber 30-100cm boyunda çok yıllık yarı odunsu dikine yükselen bir bitkidir. Yaprakları ovalimsi mızrak şeklinde 1,5-3cm uzunluğunda 1-2cm eninde ve koyu yeşil renktedir. Çiçekleri 6 adet taç yaprağa sahip bu yapraklar oval beyaz renkli ve 5-10mm büyüklüğünde ortada küçük döllenme tozlukları ve bir göbeği vardır. Meyveleri 1-3cm uzunluğunda 0,8-2,5cm eninde uca doğru sivri veya küt oval veya koni şeklinde önce yeşil ve olgunlaşınca kırmızı bir şekil alır. Acı biberle Kırmızıbiberi birbirinden ayıran en önemli fark acı biberin meyveleri 1-3cm büyüklüğünde koni şeklinde ve yukarı doğru dik olarak durur. Kırmı-zıbiberin meyveleri 3-7cm büyüklüğünde sivrice ve genelde dalda iken aşağı doğru sarkıktır. Acı biber kırmızı portakal rengi veya esmerde olabilir.
Yetiştirilmesi: Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde hemen her lokantada her masada küçük bir tabakta mutlaka birkaç tane Acı biber bulunur. Bu yörede iyi tanınan acı biber yaygın olarak ta yetiştirilir. Bu biber diğerlerinden farklı olarak kışın da yetiştirilebilir. Çok acı olmasını istemiyorsanız tohumları yirmi dört saat bir miktar suda bekletildikten sonra ekilirse acılığı azalır. Kışın soğuk olan bölgelerde bitki süs bitkisi olarak evlerde yetiştirilebilir.
Hasat Zancaknı: Sonbaharda olgunlaşan meyveleri toplandıktan sonra güneşte kurutulur ve de öğütülerek toz haline getirilir.
Birleşimi: Acı biberin birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralayabiliriz.
a) Capsaicinoidler (acı maddeler) % 0,3-1 arasında olup bununda Capsaicin (Vanillylamid-(E)-8-Metil-6-nonenasit)% 60-80 Dihidrocapsaicin (Vanillylamid-8-Metil nonenasit) % 10-30 Nordihidrocapsaicin(Vanillyamid-7-Metiloktanasit) % 1-8 Homodihidrocapsaicin I. Homodihidrocapsaicin II. Caprylasitvanillyamid (Vanillyamidcaprylasit) ve Nonylasit Vanillyamid içerir.
b) Karotinoitler (Carotinoitler) yüzde 0,3-0,8 arasında olup önemlileri; Capsanthin Capsorubin Capsolutein α- ve B- Carotin (Provitamin A) Zeaxanthin ve Violaxanthin
c) Ayrıca Flavonitler C-Vitamini Sabit yağlar Uçucu yağlar ve Vitaminler içerir.
Araştırmalar: Son 10 yıldır Acı biber ekstresinden elde edilen merhemli çeşitli hastalıkların neden olduğu ağrılara karşı 6000 klinik araştırması yapıldığını Zürich Üniversitesi doğal tedavi fakülte kliniğinden Prof. Dr.Reinhard Saller tespit etmiştir. Bu ağrılar genelde romatizmalı artrit (eklem iltihaplanması), osteoartrit (kemik erimesi ve iltihaplanması sonucu ağrılar), Post-Zoster-Nevralji (zona hastalığı sonrası sinirsel ağrılar), diyabetik polinevropati (şeker hatalıklarındaki sinirsel ağrılar), mastektomi (memenin ameliyatla alınması) ağrıları ve amputasyon ağılarına (kol bacak veya parmakların kesildikten sonra sinirsel ağrıların devamı) karşı birçok

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Bu site Turhost Web Hosting sistemini Kullanmaktadır.
Yukarı Çık
saglık saglık